Folklor -Taniec ludowy i takie tam

środa, 21 października 2009

Najwyższy czas napisać o tym co jest właściwym tytułem tej zakładki, czyli o tańcach ludowych. Postanowiłam zrobić to cyklicznie, opisując poszczególne tańce ludowe i narodowe. Zamieszczane zdjęcia są zdjęciami z moich prywatnych zbiorów tzn. z własnych sesji zdjęciowych, koncertów oraz wyjazdów. Był to wspaniały okres w moim życiu, który pomimo że przeminął, pozostawił pamiątkę i wspomnienia których nigdy nie zapomnę. Jakość zdjęć może nie być najlepsza, ponieważ były robione ponad 10 lat temu, a obecnie zostały zeskanowane.


Region rzeszowski

Ponieważ pochodzę z okolic Rzeszowa, gdzie mieszkałam przez wiele lat jako pierwsze chciałabym przybliżyć tańce z regionu rzeszowskiego.

Region ten koncentruje się dokoła miejscowości: Rzeszów, Łańcut, Przeworsk, Przemyśl, Krosno, Jasło, Sanok, Tarnobrzeg. Każda zachowuje osobne i różnorodne własne cechy, stąd , nawet dzisiaj, można zobaczyć wyróżniającą charakterystyczność w folklorze różnych obszarów. Częścią tego regionu są także malownicze Bieszczady. Innym powodem różnorodności i bogactwa jest to, ze region rzeszowski położony jest blisko granicy wschodniej czerpiąc wpływy z kultury Ukraińskiej.

W północnej części regionu rzeszowskiego (wokół Tarnobrzegu) można zauważyć wpływy kultury z Polski Centralnej, które przyszły wraz z pracownikami przybywającymi z tego regionu głównie by wyrąbać dziewiczy las sandomierski. Ludzie ci nazywani byli Lasowiacy od słowa las, lasowiak, to również nazwa jednego z tańców.

Wspólnymi cechami tańców rzeszowskich jest żywiołowość i dynamika. Zwykle są wykonywane przy ugiętych kolanach i często występują w nich gwałtowne ruchy ramion dochodzące w tym samym czasie. Tańcom towarzyszą wesołe okrzyki wykonywane przez dziewczęta, wykrzykiwane komentarze wykonywane przez mężczyzn („równo, chłopcy, równo”, „na lewo”, „Kaśka, trzymaj mój pas”).

strój


Strój Rzeszowski

Panny czesały włosy w warkocz, a mężatki nakrywały głowy chustką lub czepkiem z hamelką, na którą nakładały tiulową chustkę. Strój kobiecy składał się z: białej koszuli, z haftem atłaskowym lub angielskim na mankietach i kołnierzyku wykonywanych nicią białą lub czerwono -niebieską; aksamitnego gorsetu zapinanego na haftki, zdobionego cekinami oraz haftem koralikowym i płaskim; katanki- czyli kobiecego kaftanu z drugimi rękawami, dopasowanym w talii, sięgającym do bioder; spódnicy, nazywanej fartuchem i z zapaski.

strój

strój


Tradycyjny strój męski składał się z białej lnianej koszuli z haftem angielskim i atłaskowym na kołnierzyku, mankietach i przodzie koszuli; spodni zwanych –sukieniaki (kawalerowie nosili spodnie zdobione czerwoną oblamówką ze zdobieniami zrobionymi żółtą nitką), kamizelki (komizola) z niebieskiego sukna podszytej czerwonym, tak, żeby lamówki widoczne były z prawej strony i ozdobionej – kocasiami srokatymi ( kwiatki) z krótko przyciętymi pomponikami z wełnianej włóczki. Koszule wypuszczano na wierzch i przepasywano skórzanym paskiem. Mężczyźni nosili dwa rodzaje obuwia: polskie i węgierskie.

strój

Jeśli będziecie się zastanawiać gdzie spędzić chwile wolnego czasu, zastanówcie się się czy nie odwiedzić tych okolic. Najpięknięjsze są jesienią.


bieszczady

zdjęcie: A. Drabik


cerkiew

zdjęcie: P. Olejnik

sobota, 03 października 2009

Jako że w ostatniej chwili weszłam na blog Jasmin62 i znalazłam bardzo ciekawy wpis pt.

"O zbójniku Ondraszku, koronkowych stringach i gawędzie o cmentarnych gaciach"

nie mogłam sobie odmówić żeby nie zachęcić was do przeczytania go.

Po przetrawieniu takiej ilości słodyczy życzę miłej lektury, oczywiście jeszcze przy kawce...

 

poniedziałek, 28 września 2009

Fajna nazwa? To po Kaszubsku "Północne miejsce". Rzeczywiście jest bardzo północne, bo leży w Celtowie k. Pucka, gdzie postanowiłam się zatrzymać na krótki popas wracając z jedengo z weekendów na mierzeji helskiej.

 

zajazd

 

Nie będę tu reklamować ani polecać kuchni, bo nie to jest moim celem. Chcę pokazać niecodzienny wystrój jaki mnie urzekł.

Budynek wzorowany jest na starej XIX-wiecznej zabudowie. Wnętrze wyposażone jest w elementy charakterystyczne dla minionej epoki, a mianowicie 100 letnia autentyczna cegła i obelkowanie.

Wnętrze urządzono w klimacie Secesyjno-Kaszubskim. Można tu znaleźć wiele elementów o charakterze zabytkowym, jakie można zobaczyć jedynie w muzeach.

 

zajazd

 

Na klimat składają się meble secesyjne, zabytkowy piec i kominek oraz sprzęty gospodarstwa domowego. Niestety nie zrobiłam zbyt wielu zdjęć ze względów technicznych.

 

piec


I trochę trofeów, zapewne z pobliskich lasów.

 

lis

dzik


Na terenie przyległym wyeksponowano zabytkowe narzędzia i sprzęty rolnicze.

 

zajazd

 

Na zewnątrz znajduje się przepięknie zaaranżowany ogród letni z oczkiem wodnym i kołem młyńskim. Można tu odetchnąć klimatem rejonu kaszub minionych lat.

 

zajazd

 

Bardzo fajne miejsce i można by powiedzieć niepozorne, gdyż jadąc drogą Władysławowo - Gdynia wcale nie widać jego uroków.

Ale fanom polskich skansenów, folkloru, zabytkowych wiejskich zabudowań no i ciekawych miejsc polecam zatrzymać się i obejrzeć z bliska.

 

poniedziałek, 14 września 2009

A początek tygodnia rozpocznę trochę na ludowo. Tym razem rzeźba ludowa, która stanowi otoczenie pewnego mazurskiego zajazdu o nazwie "Mazurski Dworek" w Starych Sadach k. Mikołajek.

 

rz10

 

Rzeżby stanowią wystrój nie tylko wnętrz zajazdu ale i całego otoczenia. Piękny widok mazurskich jezior i lasów wspaniale komponuje się z klimatem rękodzieła. Byłam tam kilka lat temu i naprawdę jest co podziwiać. Każda postać jest wymiarów dorosłego człowieka i wygląda jak żywa, a nocą można się nawet nieco przestraszyć.

Mimo, że zdjęcia nie są mojego autorstwa to nie mogłam sobie odmówić umieszczenia ich tutaj, zwłaszcza że ich zawartość jest autentycznym rękodziełem regionalnych ludowych twórców.


rz1

rz2

rz3

rz4

rz5

rz6

rz7

rz8

rz9

 

 

I na koniec, życzę wszystkim odwiedzającym mnie, dużo uśmiechu w nowym tygodniu....byle do piątku!

 

rz11

wtorek, 18 sierpnia 2009

Wycinanki łowickie są prawdziwymi dziełami sztuki, mieniącymi się wszystkimi barwami tęczy. W Polsce w regionie łowickim służyły do dekoracji wiejskich izb już od II połowy XIX wieku. Wycinano je z tzw. glansowanego papieru specjalnymi nożycami do strzyżenia owiec. Naklejane były na ścianach, belkach pod sufitem, na kaflach piecowych.

Na wycinankach występują roślinne i geometryczne symetryczne motywy, przedstawiane są sceny z życia chłopów: praca, święta, obrzędy ludowe.

Dzielimy je na 3 grupy:

- okrągłe „Gwiozdy”

- prostokątne „Kodry”

- pionowe „Tasiemki”

Obecnie artyści amatorzy podtrzymują tradycję wykonywania wycinanek. Motywy wycinanek łowickich wykorzystywane są także do wyrobu biżuterii metodą decoupage. Przeglądając różne strony znalazłam piękne kolczyki i bransolety na których naklejone były najczęściej okrągłe motywy czyli "gwiozdy".

Ja już także zakupiłam drewniane części biżuteryjne i kilka bransoletek, być może wykorzystam któryś z tych motywów.

 

 

wycinanki 1

 

wycinanki 2

 

wycinanki 3

czwartek, 13 sierpnia 2009

Z założenia miało być o tańcu ludowym, który przez wiele lat tańczyłam (nawet zrobiłam studium choreograficzne na tym kierunku). Ale byłoby chyba zbyt nudno. Więc pomyślałam sobie, że fajnie byłoby spojrzeć na temat z szerszej perspektywy, tym bardziej, że zawsze interesowała mnie etnografia i wszystko co jest związane z folklorem, to chyba także podłoże mojego zainteresowania decoupagem.

Dlatego w tej zakładce będę umieszczała wszystko co wiąże sie z folklorem, rękodziełem oraz twórczością ludową.

Bardzo lubię odwiedzać skanseny, muzea oraz wystawy rękodzielnictwa ludowego. Postaram się wynajdywać fajne zdjęcia związane z tą tematyką.

Na początek kilka mebli znalezionych w muzeum narodowym w Gdańsku. (Niestety nie odpowiadam za jakość zdjęć)

Czy efekty jakie staramy się osiągnąć decoupagem nie są zbliżone ?

 

meble1

 

meble2

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
Zdjęcia, obrazy, inspiracje
Ciekawe prace - galerie
Decoupage -Tu podglądam i podziwiam
__Forum decupage
Galerie Zdjęć - albumy picasa
Nie tylko decu
Skarbnice - Warto zajrzeć
Tagi

napisz do mnie


Zobacz moje prace:


KuferArt
Art MaginariumToplista 
Decoupage
HAND MADE - Rękodzieło
Katalog WitrynZobacz moją biżuterię:


Odwiedziło mnie:
Wyróżnienia blogoweRóżane inspiracje

cecily

rose

rose

rose

rose

rose

róża

róża

On line: